Linka na balenie produktov do krabíc

Riešite výstup linky? Všetko modulárne s Universal robots. Vyformovanie a podlepenie krabice | výstupná kontrola produktu | vloženie do krabice | zatvorenie krabice | paletizácia.

Mnohé firmy sa pri finalizácii a balení produktov potýkajú s problémami ako obmedzené priestory na výstupe, nedostatok pracovných síl a ich vysoká fluktuácia, neefektívne manuálne vykonávanie úloh a nízky prietok výrobou.

Pracovníci manuálne skladajú krabice, kontrolujú produkty a vkladajú ich do krabíc, tie následne zatvárajú, značia a umiestňujú na paletu. Krabice majú často nesúrodý formát, materiál a spôsob formovania. Miesto určené na balenie produktov sa tak často stáva úzkym miestom. 

Balenie produktov do krabíc pomocou robotov
Kolaboratívne robotické pracovisko na balenie produktov do krabíc vrátane formovania krabíc, kontroly kvality a paletizácie

Kolaboratívne roboty dokážu tieto problémy vyriešiť. Vymeňte manuálne vykonávanie finálnych úkonov za efektívnejšie riešenie – balenie produktov, ich kontrolu a následnú paletizáciu pomocou cobotov! 

Výhody vykonávania finálnych úkonov robotmi

Vyššia kapacita výroby

Ak sú finálne úkony (balenie produktov, výsledná kontrola a paletizácia) vaším úzkym miestom, kolaboratívne roboty vám môžu výrazne pomôcť zvýšiť prietok výrobou. Robotické riešenie sa hodí aj pre časté zmeny (high mix, low volume). Bonus navyše – už viac nebudete musieť riešiť prevádzkové výpadky či neustály problém s nedostatkom pracovnej sily. 

Konzistentná kvalita výstupu

Manuálne činnosti často sprevádza aj vyššia chybovosť. Naproti tomu automatické riešenie v podobe kolaboratívnych robotov poskytuje konzistentnú kvalitu výstupu. Aj pri vysokej opakovateľnosti je ich práca rovnako kvalitná, dochádza k menšej chybovosti. 

Aj do stiesnených priestorov

Systém je možné pripraviť ako fixovaný do podlahy alebo premiestniteľný – na jednotnej platforme alebo po moduloch. Nezaberie veľa miesta, hodí sa preto aj do stiesnenejších priestorov. Riešenie vieme prispôsobiť konkrétnemu priestoru.

Kolaboratívne robotické pracovisko na balenie produktov do krabíc vieme prispôsobiť potrebám vášho priestoru
Kolaboratívne robotické pracovisko na balenie produktov do krabíc vieme prispôsobiť potrebám vášho priestoru

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Jednoduché nastavovanie

Nastaviť kolaboratívneho robota nie je nič zložité, nepotrebujete k tomu žiadne predchádzajúce skúsenosti s programovaním či robotikou. Máme k dispozícii pokročilé systémy automatickej výmeny nástrojov. Mnoho zmien formátov / produktov sa dá pripraviť modifikáciou programu.

Odbremenenie pracovníkov

Manuálne úkony ako balenie, kontrola či paletizácia predstavujú fyzicky náročné činnosti. Práve to je jedným z dôvodov vysokej fluktuácie pracovnej sily na týchto pozíciách. Premiestnite zamestnancov z týchto pracovísk na iné, pre nich atraktívnejšie činnosti – budú produktívnejší a ostanú pri nich dlhšie. 

Vďaka riešeniu Cobot lift môže cobot zdvíhať krabice s hmotnosťou až 45 kg
Vďaka riešeniu Cobot lift môže cobot zdvíhať krabice s hmotnosťou až 45 kg

Hlavné uzly linky na balenie produktov

Kolaboratívne roboty dokážu zabezpečiť všetky úkony potrebné k finalizácii a baleniu produktov – vyformovanie a podlepenie krabice, výstupnú kontrolu produktov, vloženie do krabice, jej zatvorenie i paletizáciu.

Formovačka krabíc s Universal robots

Má k dispozícii jeden alebo dva zásobníky na kartóny. Kartóny môžu byť s automatickým zámkom alebo len s čiastočne uzatvoreným formátom. Cobot používa špeciálny gripper, ktorý po odobratí krabice zo zásobníka krabicu vyformuje do požadovaného tvaru s obdĺžnikovým profilom. Pri väčšine typov krabíc použije mechanický labyrint na sklopenie spodných uší a vyformovanie dna.

Možnosti uzatvorenia dna krabice:

 • podlepenie lepiacou páskou – najbežnejšie
 • použitie Hotmelt lepidla – spolupracujeme s najväčšími výrobcami zariadení (Nordson a Buehnen)
 • použitie sponkovačky – zložitejší systém pre ťažké produkty
 • krabica s automatickým zámkom – nie je potrebný ďalší úkon
Fixné pracovisko s Universal robots – formovanie krabíc – balenie produktov do krabíc (vkladanie až 8 000 ks/hod) – zatváranie – popis – paletizácia
Fixné pracovisko s Universal robots – formovanie krabíc – balenie produktov do krabíc (vkladanie až 8 000 ks/hod) – zatváranie – popis – paletizácia

Kontrola kvality produktu na výstupe

Najčastejšie používame vision systémy s podporou umelej inteligencie. Stačí ich naučiť, ako majú vyzerať správne produkty, poradia si s množstvom nezhodných stavov. Podľa typu priestoru a aplikácie vyberieme vhodný typ kamier a osvetlenia.

Najčastejšie riešené situácie:

 • poškodenie kartónového či plastového obalu produktu z rôznych strán
 • poškodenie fólie či sekundárneho priesvitného plastového obalu
 • kontrola OCR

Vkladanie produktu do kartónu

Používame na mieru vyvinuté grippre. Zmena rôznych formátov sa deje buď pomocou zmeny v programe a trajektóriách alebo pomocou automatickej výmeny gripprov. Na Slovensko dodávame systém Wingman od TripleA – najpokročilejší systém vo svojej triede.

ukladanie robotom plastových kusov pomocou universal robots UR10 do katónovej krabice s igelitom
Ukladanie plastových kusov pomocou Universal robots UR10 do katónovej krabice s igelitom

Zatváranie krabice a dopravníky

Podľa typu krabice sa jej uzatváranie robí najčastejšie cez vrchné prelepenie, pomocou sponkovačky či hotmeltu. Okrem bežných pásových a valčekových dopravníkov používame aj transferové a pokročilé guličkové sortovače.

Paletizácia kolaboratívnym robotom – PALco

Náš kolaboratívny robot PALco zvláda ukladať nespočet druhov formátov krabíc. Nastaviť nový formát dokáže každý šikovný technik bez zložitého programovania za pár minút. 

 • dokáže ukladať až 55 krabíc za minútu
 • má vertikálny zdvih až 2,45 m
 • zvláda paletizovať z 2 nezávislých výrobných liniek
 • vkladá papierové a kartónové preložky
 • zvláda ukladanie zámkových vrstiev s presnými orientáciami krabíc
 • ukladá až 8 a viac produktov naraz (multigrip)
 • ukladá produkty do 10 kg, s riešením cobot lift až do 45 kg
Paletizácia z 2 dopravníkov pomocou paletizačného cobota PALco
Paletizácia z 2 dopravníkov pomocou paletizačného cobota PALco

Spoločnosť Atria balí jedlo pomocou užívateľsky prívetivých robotov

Vo firme Atria Scandinavia sa krevety, olivy, artičoky a iné špeciality označia štítkami, zabalia a uložia na paletu – všetko s využitím robotických ramien. Každá výrobná linka tak pripraví v priemere 228 ks/hod. Doba návratnosti investície je len jeden rok.

čitať viac

Riešenia robotiky

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás