Manuálna kontrola je časovo náročná, neefektívna a náchylná na chyby, možnosti ľudských kontrolórov sú obmedzené. Kontrola kvality pomocou kolaboratívnych robotov predstavuje inovatívny prístup k zlepšeniu procesov kontroly kvality v priemyselnom prostredí. Do procesu kontroly vnášajú coboty maximálnu objektivitu, nakoľko do neho nevstupuje ľudský faktor.

Integrácia cobotov do kontrolných procesov vedie k zníženiu chybovosti a zvýšeniu produktivity. Zlepšuje sa kvalita výrobkov, ale i kvalita pracovného prostredia pre zamestnancov.
Pomocou strojového učenia (ML) a umelej inteligencie (AI) sa coboty učia rozpoznávať chyby – učia sa príkladom. Dokážu sa naučiť, ktoré aspekty je potrebné brať do úvahy a rozlišovať tak kvalitné produkty od nekvalitných. V porovnaní s bežnou vizuálnou kontrolou poskytujú tieto systémy výrazne vyššiu presnosť a efektivitu.
Výhody automatickej kontroly kvality
Vyššia produktivita, nižšie náklady
Množstvo firiem využíva na kontrolu kvality operátorov, ktorí sú však náchylnejší na chyby či nekonzistentnosť (nepozornosť, únava pri repetitívnych úlohách…). Coboty dokážu pracovať nepretržite a s minimálnou chybovosťou, nevzniká toľko odpadu. Automatizácia kontrolných procesov pomocou cobotov môže výrazne skrátiť čas potrebný na kontrolu, čím sa zvyšuje celková produktivita a znižujú sa náklady.
Spoľahlivosť a presnosť
Coboty vykonávajú opakované úlohy s vysokou mierou spoľahlivosti. Kontrola kvality vykonávaná pomocou cobotov má v porovnaní s manuálnou kontrolou nižšiu chybovosť. Coboty pracujú rýchlejšie, presnejšie a konzistentnejšie ako ľudia.
Flexibilita
Coboty vedia flexibilne a efektívne spolupracovať s ľuďmi, čo z nich robí ideálnych kandidátov na automatizáciu kontroly kvality. Sú schopné rýchlo sa prispôsobiť zmenám výrobkov alebo výrobných procesov. Vďaka tomu dokážu zabezpečiť účinnú kontrolu kvality pri rôznych typoch výrobkov, hodia sa aj na časté zmeny (high mix, low volume).
→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.
Jednoduché nastavenie
Prekonfigurovať cobota na nový proces kontroly kvality zvládnete rýchlo a jednoducho. Automatizácia kontroly kvality sa preto hodí aj pre malosériovú či často sa meniacu výrobu. Pri opakujúcich sa úlohách viete použiť už vytvorené programy.
Množstvo možností aplikácií
V priemyselnom prostredí sa coboty určené na kontrolu kvality využívajú v mnohých oblastiach – od kontroly štítkov a obalov, potravín, tkanín, kovových a plastových zvarov, kontrolu povrchu výrobkov (škrabance, trhliny, bubliny, preliačiny a iné deformácie) až po kontrolu plošných spojov, klipov, kontrolu lepenia či počítanie a meranie produktov.
Kontrola klipov
Inteligentné moduly s kamerou založené na AI sú zárukou spoľahlivosti. Modul obsahuje všetko pre automatickú vizuálnu kontrolu, využíva systém učenia sa priamo z fotografií.
Ako naučíte cobota, ktoré klipy sú v poriadku a ktoré nie?
- ukážete mu, čo má kontrolovať

- pre každú oblasť pridáte varianty (situácie, ktoré môžu v danej oblasti nastať)

- pre každý variant odfotíte vzorovú snímku, k jednému variantu môžete pridať aj viacero obrázkov

- pre každú situáciu nastavíte farbu LED svetielok umiestnených na boku modulu a taktiež správanie digitálneho výstupu

- kontrola kvality sa môže začať (kedykoľvek môžete pridať ďalšie vzorky, varianty alebo nové oblasti)

Kontrola lepenia
Kolaboratívne roboty môžu byť nápomocné aj pri zložitých úlohách, medzi ktoré patrí aj rozpoznávanie kvality nanesenia lepidla. Lepidlo musí byť v určitých prípadoch nanesené presne podľa predpisov, aby sa neznehodnotil výsledný produkt – napr. pri lepení okien. Firma potrebuje mať spoľahlivú informáciu o splnení týchto predpisov.
Pri kontrole kvality lepenia hrajú rolu faktory ako kvalita vstupného materiálu, členitosť lepeného materiálu, miera priehľadnosti lepidla, svetelné podmienky a mnohé ďalšie. Proces nanášania lepidla a lepenia nie je vôbec jednoduchý – lepidlo je priehľadné, je potrebné ho naniesť v presnom množstve na presne vymedzené miesta, bez vynechaných častí. Je to zároveň aj proces, ktorého kvalitu je zložité odkontrolovať čisto manuálne.

Kamera spoločne so zdrojmi svetla objekt nasnímajú, AI vyhodnotí nasnímaný obraz. Zisťuje, či je lepidlo správne nanesené, s presnosťou na desatiny milimetra.
Kontrola pri plastovej výrobe
Kontrolu pri výrobe plastov zabezpečujeme pomocou riešenia s AI učením a optimalizáciou na konkrétny produkt/kontrolu kvality. Tento systém kontroly:
- vyhľadáva povrchové vady, škrabance či náhle zmeny kvality povrchu

- lokalizuje chýbajúci materiál a nedostreky

- kontroluje prítomnosť častí – klipy, podložky, závitové vložky…

Kontrola metalických dielov
Kolaboratívny robot dokáže detekovať aj malé chyby alebo odchýlky, ktoré by mohlo ľudské oko jednoducho prehliadnuť. Systém zabezpečuje vizuálnu kontrolu povrchu dielov, efektívne hľadá rôzne trhliny, diery, škrabance a iné defekty.

Kontrola počítania tovaru/boxov v skladoch
Manuálne počítanie tovaru predstavuje repetitívnu úlohu, ktorá je často zdĺhavá, neefektívna a náchylná na chyby. Hoci je počítanie jednou z najjednoduchších činností, je zároveň aj jedným z hlavných dôvodov rôznych nezrovnalostí v zásobách.
Coboty majú schopnosť monitorovať veľké objemy tovaru bez priamej ľudskej účasti, vedia sa prispôsobiť rôznym podmienkam a typom tovaru. Automatický systém počítania so strojovým učením a AI dokáže spočítať tovar alebo boxy rýchlo a bez chýb.

Kontrola výmeny nástroja robota
Systém TripleA Wingman sa postará o rýchlu a efektívnu výmenu nástrojov. Nastavenie novej úlohy vám zaberie cca minútu, na výmenu nástrojov nie je potrebný prívod vzduchu ani elektriny. Systém sa hodí aj pre nízkoobjemové produkcie. Automatická výmena nástrojov umožní vášmu cobotovi riešiť viacero úloh a generovať väčší výstup.
Mobilné kontrolné pracovisko kvality
Toto mobilné pracovisko predstavuje inovatívny spôsob kontroly kvality výrobkov a dielov na základe referenčnej vzorky. Má pôdorys cca 60 × 60 cm a je výškovo nastaviteľné podľa potreby – pre sediaceho alebo stojaceho pracovníka. Má integrovaný modul s možnosťou 1 alebo 2 kamier (fixná + nastaviteľná na ramene) s prepínaním programu a signalizáciou výsledku.

Kontrola kvality balenia produktu
Vision systémy s podporou AI si poradia s množstvom nezhodných stavov. Stačí im ukázať, ako vyzerajú správne produkty. Najčastejšie sa jedná o poškodenie plastového/kartónového obalu, poškodenie fólie/sekundárneho priesvitného plastového obalu alebo kontrolu OCR.
