Zváranie cobotom: FERco

Rýchle vytvorenie zvarov bez zložitého programovania. Zvýšenie produktivity pre malé aj veľké série, odbremenenie zváračov a vysoká kvalita zvarov.

Zváranie s Universal Robots predstavuje krátku dobu návratnosti investície, zvýšenie produktivity a prietoku výroby. Zvárací robot FERco dokáže zlepšiť kvalitu zvarov a znížiť chybovosť. Poradí si aj s naozaj komplikovanými zvarmi – je jednoduchým riešením pre náročné úlohy. Vie pracovať aj s vašou aktuálne používanou zváračkou, je vhodný pre časté zmeny výroby (high mix, low volume). Vďaka intuitívnemu softvéru SmoothTool ho jednoducho nastavíte, a to aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s programovaním. 

Rýchla ukážka od prípravy programu po jednoduchý zvar zváracím cobotom FERco

V porovnaní s tradičnými spôsobmi zvárania je FERco o krok vpred. Zvary nastavíte rýchlo, sú pevné a pekné, porovnateľné so zvarmi priemyselných robotov. FERco však nezaberá veľa miesta, potrebuje len zvárací stôl. Zváračom zjednoduší a urýchli prácu. Zvýšite tak prietok materiálu výrobou pri rovnakom počte ľudí, zároveň zvýšite aj kvalitu zvarov. Zváracie roboty naviac prispievajú k vytvoreniu bezpečnejšieho a zdravšieho pracovného prostredia pre zváračov. Pomocou Translas Clear O2 dokážete odsať až 98 % splodín. 

Výhody, ktoré prináša FERco

Vyššia efektivita a rýchla návratnosť

1 zvárač + 1 cobot urobia taký objem práce ako 2 až 3 zvárači. Zvárací robot FERco prináša zefektívnenie výrobného procesu, zvýšenie produktivity a možnosť nonstop prevádzky 24/7. Zvárač sa počas ťahania zvarov robotom môže venovať prípravným a dokončovacím prácam, čo podstatne zvyšuje celkový prietok výroby firmou. S rovnakým počtom zváračov tak spravíte viac, v termíne, kvalitne a presne. FERco predstavuje spoľahlivé a vysoko flexibilné riešenie s krátkou dobou návratnosti investície.

Flexibilita

FERco má kompaktné rozmery, zvládne preto aj stiesnenejšie priestory. Ľahko ho premiestnite na nové pracovisko. Jednoducho sa programuje, čo mu umožňuje rýchle prenastavenie na inú úlohu. Hodí sa aj do sériovej výroby, jeho vysoká flexibilita a možnosť rýchleho prenastavenia ho však predurčujú na využitie v malosériách či pri kusovej výrobe. Softvéry najnovšej generácie od Smooth Robotics umožňujú pohodlne nastaviť zváranie aj jedného či pár zvarencov.

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Univerzálnosť

Vďaka flexibilnému robotickému ramenu dokáže FERco presne a spoľahlivo zvárať vo viacerých smeroch. Taktiež vie pracovať s rôznymi hrúbkami i druhmi materiálov. Navyše je schopný pracovať aj v nebezpečných a ťažko prístupných priestoroch. Máme plnú integráciu so zváracími zdrojmi Kemppi, E/W/M, Fronius, Lorch či ESAB, vieme využiť aj vašu existujúcu zváračku. Používame Mig aj Tig (s aj bez prídavného materiálu). Naši zákazníci používajú FERca na bodovanie, ťahanie pohľadových zvarov, zváranie tenkých plechových skríň aj ťažkých konštrukcií. 

Bezpečné prostredie pre zváračov

Zváracie roboty prispievajú nielen k zlepšeniu výrobných procesov, ale aj k zdraviu a bezpečnosti zváračov. Pri manuálnom zváraní sa uvoľňuje veľké množstvo toxických výparov, ktoré môžu poškodzovať pľúca zváračov. Využitie zváracieho robota minimalizuje potrebu náročného manuálneho zvárania.

Intuitívne ovládanie

Zváranie si pre dosiahnutie skvelých výsledkov vyžaduje profesionálov vo svojom odbore, ich prácu však dokážete replikovať použitím kolaboratívneho robota. Jednoducho ho naučíte pohyby formou Teach-in, nastavíte parametre a ste pripravení na prevádzku. Ovládanie zváracieho robota je jednoduché a intuitívne, nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti s programovaním či robotikou. Zváračov dokážeme naučiť zvárať s cobotom už za 10 minút.

Rýchle nasadenie

Nakoľko toto pracovisko vyrábame sériovo a prispôsobujeme potrebám každého zákazníka, vieme ho dodať do 3 – 5 týždňov a kompletne nastaviť do 1-2 dní.

Vyššia kvalita zvarov

Vďaka automatizácii zvárania viete dosiahnuť lepšiu kvalitu výsledných produktov. Zváranie s kolaboratívnym robotom sa vyznačuje vysokou presnosťou, rýchlosťou a schopnosťou vykonávať veľký objem opakovaní pri zachovaní vysokej kvality svojej práce. 

Zváranie robotom
Zvary sú kvalitné a konzistentné vďaka presne kontrolovaným pohybom cobota

Zváranie cobotom s vašou vlastnou zváračkou

Čo vám zabezpečí toto riešenie?

Využitie vašej analógovej zváračky – cobot dokáže zvárať aj s vašou aktuálne využívanou zváračkou, nepotrebuje nevyhnutne inteligentnú zváračku.

Zváranie jednoduchších zvarov – systém je vhodný hlavne na jednoduché zváranie menších kusov. Táto limitácia je daná typom a veľkosťou robota. V prípade záujmu však vieme dodať aj väčšiu verziu robota, s väčším dosahom, prípadne prispôsobiť pohyby a celé pracovisko tak, aby vyhovovalo lokálnym podmienkam.

Šetrenie nákladov a vyššia produktivita práce – vyšší prietok výrobou pri tom istom počte zváračov (počas zvárania robotom sa zvárač venuje prípravným a dokončovacím operáciám – bodovanie, brúsenie…).

Jednoduché nastavovanie zváracích úloh – v priebehu niekoľkých minút nastavíte všetko potrebné.

Zváranie pomocou cobota
Implementácia SmoothTool s UR10 a staršou Tig zváračkou v Azeta

Čo je súčasťou dodávky?

 1. Universal robot UR10e s dosahom 1300 mm alebo UR20 od I.Q.24 s dosahom 1750mm
 2. SmoothTool – hardvérové a softvérové rozšírenie pre zváranie cobotom s využitím bežného zváracieho zdroja
 3. podstava robota využijeme váš zvárací stôl, na ktorý upevníme robota s podstavou a prípravky pre odľahčenie kábla, v prípade potreby vieme dodať aj stôl požadovaných rozmerov
 4. držiak horáku

Zabezpečíme vám kompletnú integráciu tohto riešenia – prepojenie vašej zváračky s cobotom, nastavenie rozhrania, inštaláciu, zaškolenie, tréning, pomoc pri prvých programoch a následnú podporu. Spolu s konkrétnym riešením vám dodáme aj potrebné know how. Zaškolíme vás tak, aby ste si sami a bez problémov vedeli pripravovať a optimalizovať ďalšie programy.

Zváranie cobotom s inteligentnou zváračkou

Čo vám zabezpečí toto riešenie?

Využitie inteligentnej zváračky s vyššou funkcionalitou – umožňuje ešte efektívnejšie zváranie.

Zváranie komplikovanejších zvarov – hodí sa aj na naozaj komplikované a pokročilé zvary, ktoré sú na prvý pohľad nezrealizovateľné.

Šetrenie nákladov a vyššia produktivita práce – vyšší prietok výrobou pri tom istom počte zváračov (počas zvárania robotom sa zvárač venuje prípravným a dokončovacím operáciám – bodovanie, brúsenie…) .

Jednoduché nastavovanie zváracích úloh – v priebehu niekoľkých minút nastavíte všetko potrebné.

Zváranie kolaboratívnym robotom

Čo je súčasťou dodávky?

 1. Universal robot UR10e s dosahom 1300 mm, alebo UR20 od I.Q.24 s dosahom 1750 mm
 2. SmoothTool – hardvérové a softvérové rozšírenie pre zváranie s inteligentnou zváračkou. Umožní použitie pokročilejších zváracích trajektórií a lepšie ovládanie zváracieho zdroja.
 3. zvárací zdroj Kemppi či EWM s vodným chladením a mnohými špičkovými zváracími funkciami
 4. odsávanie + horák Translas kompletná sada Translas Clear O2 acobotického horáku s odsávaním
 5. podstava robota vyvýšená podstava pre umiestnenie na zvárací stôl
 6. čistiaca stanica (voliteľná položka) – zamedzuje niektorým prevádzkovým problémom. Určená pre zastrihnutie zváracieho drôtu, očistenie horáka a automatické nanesenie ochranného povlaku.
 7. vzdialené pripojenie, priestorový snímač, dodatočné bezpečnostné prvky ako svetelné zábrany, priestorové skenery, rohože, plexisklá či fixné zábrany (voliteľné položky)

K dispozícii máme nástroje pre intuitívne programovanie a nastavovanie dráh najnovšej generácie. Naše roboty majú pripravenú plnú integráciu inteligentných zváračiek. Spolu s expertmi na zváracie zdroje tak dokážeme pripraviť skvelé zváracie aplikácie.

Zabezpečíme vám kompletnú integráciu riešenia – prepojenie inteligentnej zváračky s cobotom, nastavenie rozhrania, inštaláciu, zaškolenie, tréning, pomoc pri prvých programoch a následnú podporu. Spolu s konkrétnym riešením vám dodáme aj potrebné know how. Zaškolíme vás tak, aby ste si sami a bez problémov vedeli pripravovať a optimalizovať ďalšie programy.

Plne vybavená zváracia bunka

Zváracia bunka s robotom od Universal Robots dokáže výrazne zvýšiť efektivitu a kvalitu zvárania. Jednotlivé prvky zváracej bunky sú navzájom prepojené a integrované do jedného funkčného celku, ktorý umožňuje automatizované zváranie a zlepšuje výkonnosť výrobného procesu.

Zváraciu bunku dodávame ako kompletné riešenie – teda plne vybavenú vrátane robota, zdroja, zváracieho zdroja, softvéru a príslušenstva. Vieme však využiť aj položky, ktoré už máte k dispozícii (ku príkladu vaše vlastné stoly na zváranie). Prípravky si naši zákazníci väčšinou vedia pripraviť sami, v prípade potreby vám však radi budeme asistovať.

Jednoduché ovládanie pomocou SmoothTool

SmoothTool softvér pre zváranie kolaboratívnym robotom umožňuje programovať a ovládať cobotov pomocou intuitívneho grafického rozhrania. Obsahuje rôzne funkcie, ktoré umožňujú optimalizovať zváracie operácie.

Smooth tool softvér pre zváranie kolaboratívnym robotom – proces nastavenia
Smooth tool softvér pre zváranie kolaboratívnym robotom – proces nastavenia

Zo skúsenosti vieme, že naprogramovať nášho zváracieho cobota FERco dokáže aj šikovnejší zvárač bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s programovaním a robotikou. Vďaka jednoduchému a intuitívnemu programovaniu vedia často firmy pritiahnuť aj „mladých technikov“, ktorí by inak zváraním nežili.

Smooth tool softvér pre zváranie kolaboratívnym robotom – 3D vizualizácia
SmoothTool softvér pre zváranie kolaboratívnym robotom – 3D vizualizácia

Kemppi

Navyše, vďaka integrácii Kemppi si viete ovládanie zváracieho cobota ešte viac uľahčiť. Zvárací zdroj Kemppi vám umožní jednotlivé parametre nastavovať, sledovať a meniť priamo z rozhrania Teach Pendantu. V prípade tvorby komplexného riešenia stojí tento doplnok určite za zváženie.

Zvárací zdroj Kemppi – nastavenie
Integrácia Kemppi vám umožní jednoduché nastavovanie parametrov

EWM

Popredný nemecký výrobca zváračiek je zárukou dlhodobej kvality. Ponúka pokročilé zváracie programy a plnú komunikáciu všetkých jobov so zváracím robotom.

Stimba Robotické zváranie Mig – stehovanie s UR10e, Smooth tool a Kemppi

Naučíme zváračov zvárať s cobotom do 30 minút!
Tu je 3-minútová ukážka Mig zvárania s UR10e + Smooth tool + Kemppi Tvorba stehov s preváraním materiálu so vzorom „polmesiaca“.

čitať viac
všetky články

Riešenia robotiky

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás