Mnohé firmy sa pri finalizácii a balení produktov potýkajú s problémami ako obmedzené priestory na výstupe, nedostatok pracovných síl a ich vysoká fluktuácia, neefektívne manuálne vykonávanie úloh a nízky prietok výrobou.
Pracovníci manuálne skladajú krabice, kontrolujú produkty a vkladajú ich do krabíc, tie následne zatvárajú, značia a umiestňujú na paletu. Krabice majú často nesúrodý formát, materiál a spôsob formovania. Miesto určené na balenie produktov sa tak často stáva úzkym miestom.
Kolaboratívne roboty dokážu tieto problémy vyriešiť. Vymeňte manuálne vykonávanie finálnych úkonov za efektívnejšie riešenie – balenie produktov, ich kontrolu a následnú paletizáciu pomocou cobotov!
Výhody vykonávania finálnych úkonov robotmi
Vyššia kapacita výroby
Ak sú finálne úkony (balenie produktov, výsledná kontrola a paletizácia) vaším úzkym miestom, kolaboratívne roboty vám môžu výrazne pomôcť zvýšiť prietok výrobou. Robotické riešenie sa hodí aj pre časté zmeny (high mix, low volume). Bonus navyše – už viac nebudete musieť riešiť prevádzkové výpadky či neustály problém s nedostatkom pracovnej sily.
Konzistentná kvalita výstupu
Manuálne činnosti často sprevádza aj vyššia chybovosť. Naproti tomu automatické riešenie v podobe kolaboratívnych robotov poskytuje konzistentnú kvalitu výstupu. Aj pri vysokej opakovateľnosti je ich práca rovnako kvalitná, dochádza k menšej chybovosti.
Aj do stiesnených priestorov
Systém je možné pripraviť ako fixovaný do podlahy alebo premiestniteľný – na jednotnej platforme alebo po moduloch. Nezaberie veľa miesta, hodí sa preto aj do stiesnenejších priestorov. Riešenie vieme prispôsobiť konkrétnemu priestoru.
→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.
Jednoduché nastavovanie
Nastaviť kolaboratívneho robota nie je nič zložité, nepotrebujete k tomu žiadne predchádzajúce skúsenosti s programovaním či robotikou. Máme k dispozícii pokročilé systémy automatickej výmeny nástrojov. Mnoho zmien formátov / produktov sa dá pripraviť modifikáciou programu.
Odbremenenie pracovníkov
Manuálne úkony ako balenie, kontrola či paletizácia predstavujú fyzicky náročné činnosti. Práve to je jedným z dôvodov vysokej fluktuácie pracovnej sily na týchto pozíciách. Premiestnite zamestnancov z týchto pracovísk na iné, pre nich atraktívnejšie činnosti – budú produktívnejší a ostanú pri nich dlhšie.
Hlavné uzly linky na balenie produktov
Kolaboratívne roboty dokážu zabezpečiť všetky úkony potrebné k finalizácii a baleniu produktov – vyformovanie a podlepenie krabice, výstupnú kontrolu produktov, vloženie do krabice, jej zatvorenie i paletizáciu.
Formovačka krabíc s Universal robots
Má k dispozícii jeden alebo dva zásobníky na kartóny. Kartóny môžu byť s automatickým zámkom alebo len s čiastočne uzatvoreným formátom. Cobot používa špeciálny gripper, ktorý po odobratí krabice zo zásobníka krabicu vyformuje do požadovaného tvaru s obdĺžnikovým profilom. Pri väčšine typov krabíc použije mechanický labyrint na sklopenie spodných uší a vyformovanie dna.
Možnosti uzatvorenia dna krabice:
- podlepenie lepiacou páskou – najbežnejšie
- použitie Hotmelt lepidla – spolupracujeme s najväčšími výrobcami zariadení (Nordson a Buehnen)
- použitie sponkovačky – zložitejší systém pre ťažké produkty
- krabica s automatickým zámkom – nie je potrebný ďalší úkon
Kontrola kvality produktu na výstupe
Najčastejšie používame vision systémy s podporou umelej inteligencie. Stačí ich naučiť, ako majú vyzerať správne produkty, poradia si s množstvom nezhodných stavov. Podľa typu priestoru a aplikácie vyberieme vhodný typ kamier a osvetlenia.
Najčastejšie riešené situácie:
- poškodenie kartónového či plastového obalu produktu z rôznych strán
- poškodenie fólie či sekundárneho priesvitného plastového obalu
- kontrola OCR
Vkladanie produktu do kartónu
Používame na mieru vyvinuté grippre. Zmena rôznych formátov sa deje buď pomocou zmeny v programe a trajektóriách alebo pomocou automatickej výmeny gripprov. Na Slovensko dodávame systém Wingman od TripleA – najpokročilejší systém vo svojej triede.
Zatváranie krabice a dopravníky
Podľa typu krabice sa jej uzatváranie robí najčastejšie cez vrchné prelepenie, pomocou sponkovačky či hotmeltu. Okrem bežných pásových a valčekových dopravníkov používame aj transferové a pokročilé guličkové sortovače.
Paletizácia kolaboratívnym robotom – PALco
Náš kolaboratívny robot PALco zvláda ukladať nespočet druhov formátov krabíc. Nastaviť nový formát dokáže každý šikovný technik bez zložitého programovania za pár minút.
- dokáže ukladať až 55 krabíc za minútu
- má vertikálny zdvih až 2,45 m
- zvláda paletizovať z 2 nezávislých výrobných liniek
- vkladá papierové a kartónové preložky
- zvláda ukladanie zámkových vrstiev s presnými orientáciami krabíc
- ukladá až 8 a viac produktov naraz (multigrip)
- ukladá produkty do 10 kg, s riešením cobot lift až do 45 kg