Práca s kolaboratívnymi robotmi – čo na to zamestnanci?

Soňa Melová

12/2/16

universal robots

Výhody, ktoré prináša podnikom automatizácia, sú nesporné. Ako sa však na to celé pozerajú pracovníci, ktorí dennodenne pracujú s kolaboratívnymi robotmi? Aký vplyv má využívanie týchto nových technológií na ich životy?

Pre niekoho predstavuje práca s kolaboratívnymi robotmi formu vzdelávania, pre iného je to zábava. Flexibilita, zvýšená produktivita, zvýšená bezpečnosť, lepšia kultúra práce – milión ľudí, milión pohľadov. Pozrime sa na ich príbehy.

Zmena náplne práce

Podľa Inertia Switch, firmy zaoberajúcej sa presnou strojárskou výrobou v New Yorku, má práca s kolaboratívnymi robotmi na ich zamestnancov pozitívny vplyv. Spoločnosť využíva robotov UR5 od dánskej firmy Universal Robots k optimalizácii výroby. Roboti vykonávajú rutinné opakujúce sa úlohy, čím oslobodzujú pracovníkov od všedných činností a vytvárajú pracovné miesta s novou náplňou práce. Zamestnanci sa učia programovať a pracovať s robotmi.

Prácu Slobodana Todori, strojníka v Inertia Switch, nahradil robot UR5. „Mám dobrý pocit z toho, že programujem robota, ktorý v skutočnosti robí prácu, ktorú by som robil ja.” vraví. Podľa Slobodana bolo naučiť sa programovať robota naozaj jednoduché. „Dostali sme software, uploadli sme ho do robota UR5 a začali pracovať. Zapoj a hraj. Prešiel som si manuál a ten mi ukázal, že existuje učebný ovládací program. Držal som tlačidlo a hýbal robotickým ramenom, kamkoľvek som chcel. Nastavil som si cieľový bod. Vďaka tomuto som si vytvoril jednoduchý program obsahujúci rôzne pohyby.

Dynamic Group je spoločnosť špecializujúca sa na vstrekovanie plastických hmôt so sídlom v Minnesote s viac ako 135 zamestnancami. Obsluha lisu, Darryl Lidel, si nikdy nemyslel, že dostane príležitosť pracovať s robotmi. „Moja práca bola bez robota dosť namáhavá. Teraz, keď ho máme, všetko ide ľahšie, rýchlejšie.“

Flexibilita

Začlenenie robotov UR5 a UR10 do výrobnej linky v spoločnosti BJ-Gear A/S v Dánsku malo viacero pozitívnych vplyvov. Efektívnejšie podnikové procesy, lepšia a silnejšia firemná kultúra a motivovanejší zamestnanci, ktorí sa chcú sa vzdelávať v oblasti práce s robotmi.

„Predtým, ako sme dostali Universal Robots, stál som osem hodín denne pri tom istom stroji a nemal iné úlohy. Roboti mi umožnili byť flexibilnejším a pribrať nové úlohy. Je zaujímavejšie a zároveň zábavnejšie prísť do práce a učiť sa programovať robotov,” povedal Lars Meldgaard Nielsen, priemyselný inžinier v BJ-Gear A/S.

Spoločnosť verí, že kolaboratívni roboti sú najefektívnejším spôsobom, ako zautomatizovať výrobu a udržať tempo v silne konkurenčnom prostredí.

Produktivita

Roboti UR5 a UR10 otvorili nové dvere aj spoločnosti Scott Fetzer Electrical Group v Tennessee. Tá zaznamenala vďaka ich uvedeniu až 20-percentný nárast produktivity.

Vedúca výrobnej linky, Sebrina Thompson hovorí, že ak viete obsluhovať smartfóny, celkom iste zvládnete i robotov. „Na začiatku, keď sme robotov začlenili do výrobného procesu, zamestnanci boli trošku nervózni a znepokojení. Bola to pre nich veľká neznáma. Teraz? Nedokážu bez nich žiť.” UR5 a UR10 sú súčasťou rodiny – pracovníci, ktorí sú pri nich každý deň, ich volajú Thelma a Louisa.

Zamestnancom sa nízko-nákladové robotické ramená páčia a tešia sa z pokrokov, ktoré vďaka nim dokázali uskutočniť. Hľadajú nové spôsoby, ako by mohli byť roboti použití na zlepšenie pracovných procesov a zvýšenie účinnosti.

Spokojnosť

Nie sú to len efektivita a produktivita, ktoré zostávajú pre spoločnosti prioritou. Spokojnosť zamestnancov je častokrát tiež na vrchole zoznamu. V BMW Plant Spartanbur sa Nise Ellis vďaka Univerzálnemu robotovi cíti v práci príjemnejšie a bez stresu a napätia sa môže sústrediť na svoje úlohy. Kolaboratívni roboti vedia nepochybne zvýšiť celkový výkon vo výrobe.

Veríme, že roboti prinášajú nové príležitosti a už dávno nie sú hudbou budúcnosti. Objavte i vy nekonečné možnosti, ktoré roboti ponúkajú!

Zdroj: universalrobots.com

Prihláste sa na odber noviniek

* indicates required

Intuit Mailchimp

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás