Brúsenie a leštenie kolaboratívnym robotom. Lacnejšie a jednoduchšie.

Andrej Bielik

11/19/20

Stimba | universal robots | uvodna-stranka | zváranie

Veľmi príjemný zážitok z testu brúsenia excentrickou brúskou OnRobot. Od inštalácie hardware po test/video prebehlo len niekoľko minút.

Takto sa začína meniť svet vo výrobe! Pri brúsení a leštení plôch začínajú byť časy zdĺhavého nastavovania a programovania ďaleko za nami. Konečne niečo pre kusovú výrobu.

Test z brúsenia hlinníkovej a drevennej dosky v Stimba s OnRobot Sander a výmenníkom brúsneho papiera

Inštalácia OnRobot za pár minút

Pripevnili sme rýchlovýmenný systém pre nástroje na kolaboratívneho robota Universal robots, priklikli nástroj, pripojili ovládanie, nahrali z USB softvér a inštalácia hotová.

Automatická výmena brúsneho papiera

OnRobot spravil úžasnú prácu v zjednodušovaní procesu. S brúskou sme najskôr len naučili miesto odkiaľ si má brať brúsny papier (grit changer).

OnRobot Sander výmenná stanica pre brúsny papier
OnRobot Sander výmenná stanica pre brúsny papier. Odlepenie pomocou „noža“.

Potom sme ukázali 4 rohy pomyselného štvorca, ktorého plochu chceme vybrúsiť. Stlačili sme play.

Intuitívne nastavenie parametrov brúsenia

Robot si už v základných nastaveniach zvolil primeranú rýchlosť 50 mm/s, 6.000 ot./min a začal „riadkovať“ plochu s posuvom o 50mm.

Po skončení cyklu si vymenil brúsny papier. Bez zložitého nastavovania a programovania. Overil si aj či sa naozaj zbavil starého a naozaj má aj papier nový. V nastaveniach sa dalo nastaviť, či to chceme robiť vždy, alebo napríklad až po nejakom čase.

brúsenie,brúsenia
Jednoduché nastavenie polohy staničky na výmenu brúsneho papiera. Rozhranie je aj v slovenčine – na test sme si zabudli prepnúť. 🙂

Každý kto pravidelne brúsi s orbitálnou brúskou vie, že si bude musieť meniť papier postupne za jemnejší.

Pre dokonalý povrch používame postupne jemnejší brúsny papier. Využijeme pre to viaceré zásobníky - staničky.
Pre dokonalý povrch používame postupne jemnejší brúsny papier. Využijeme pre to viaceré zásobníky – staničky.

Viac staničiek pre postupné vyhladenie povrchu

OnRobot to s Grit Changerom (staničkou na výmenu brúsneho papiera) dotiahol jednoduchosťou takmer do dokonalosti. Stačí si postaviť povedzme 3 staničky vedľa seba. Do jednej si dáme drsnosť 60, do ďalšej 100 a nakoniec povedzme 150/400. Podľa toho čo potrebujeme robiť.

Vymenený papier buď môžeme opäť použiť a dať do zásobníku, ak je opotrebenie malé.

Čo sa týka nastavovania všetko ide prehľadne a jednoducho. Nastavíme si otáčky, rýchlosti posuvu, zvolíme si na intuitívnom slidery mieru do akej má reagovať na povrch.

brúsenie,brúsenia
Robot si nový papier nahmatá v staničke. Prítlakom naberie a stĺpiky odlepia prípadný zlepený papier.

Konzistentná kvalita aj do kusovej výroby

Ručná výroba má svoje čaro. A často sa nedá nahradiť. Kolaboratívnym robotom však viete dosiahnuť jednoducho vysokú kvalitu povrchu bez námahy.

Ručný punc a majstrovstvo vytvorí odborník

Kolaboratívna robotika je o spolupráci robota a odborníka vo svojej práci. Ručný punc dodáte tým, že dobrúsite / doleštíte prípadné detaily, ktoré vidí len skúsené oko majstra. Monotónnu prácu však jednoducho zverte robotovi.

3D plochy s presným prítlakom

Super je ak potrebujete obrusovať rôzne oblé rohy v 3D. Silový senzor OnRobot HEX pekne udržuje brúsku kolmo s konštantným prítlakom.

Nastavenie sekcií obrusovania. Vrátane oblých a 3D tvarov. s OnRobot
Nastavenie sekcií obrusovania. Vrátane oblých a 3D tvarov s OnRobot

Zložité dráhy a kontúry rýchlo

Zložité dráhy po obvodoch kusov? Neuveriteľne jednoduché. Brúska má na svojom tele tlačítko. Máte dve možnosti. Buď stláčaním tlačítka a ručným navedením robota za pár chvíľ naučíte množstvo traťových bodov.

OnRobot Sander - tlačítko na nástroji pre nahrávanie traťových bodov
OnRobot Sander – tlačítko na nástroji pre nahrávanie traťových bodov

Alebo jednoducho stlačíte nahrávanie, budete hýbať s robotom rukou a on sa naučí čo má robiť. Presne to zopakuje. Ak ďalší kus bude mierne odlišný, tak si sám skompenzuje potrebnú výšku.

Odstraňovanie laku zo strechy auta

Ukážka, ako sa dá nasadiť robotika do renovácie karosérie. Obrusovanie 3D plochy

Brúsenie a leštenie všetkých materiálov.

Postupne takto vieme spraviť povrchovú úpravu na drevo, nerez, hlinník, kameň, sklolaminát, karbón, prípadne odbrúsiť farbu, hrdzu, vyleštiť a podobne.

Systém samozrejme funguje aj s inými typmi nalepovacích materiálov, ako je napríklad vláknové rúno, alebo rôzne leštiace materiály.

brúsenie,brúsenia
Široká škála brúsiacich a leštiacich materiálov bežne dostupných na trhu

Minulosť: drahé, nepružné, zložité robotické systémy.

Starý svet automatického brúsenia a leštenia: Systémy s priemyselnými robotmi vedia byť často nedostupné. Mnohokrát sa cena dodávky vyšplhala na 90 – 250 tis €. Dodacia doba bežne 3-6 mesiacov. Na odlaďovanie potrebujete špecialistov. Draho platených programátorov. Často vhodné len pre veľké firmy a vysoké série.

Stimba: Krátke dodanie. Priaznivá cena. Ľahké na použitie.

Jednoduchú zostavu pre brúsenie Vám vieme dodať za 2-3 týždne. Prípadne môžeme otestovať. Cena riešenia zaručuje rýchlu návratnosť. Často aj na Slovensku do 18-36 mesiacov. Aj prostredníctvom vyššej produktivity práce a zvýšenia výstupnej = konštantnej kvality.

Samozrejmosťou je zaškolenie pomocou spolupráce pri vytvorení prvých aplikácii. Naši partneri – dodávatelia brúsnych materiálov Vám taktiež radi pomôžu. V teste sme použili brúsne papiere 3M

Viac info kľudne volajte/píšte: Andrej Bielik, 0907 414 389, bielik@bost.sk

Prihláste sa na odber noviniek

* indicates required

Intuit Mailchimp

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás