Senor | zváranie | 3 násobná produktivita s cobotom

Senor | zváranie konštrukcii | z 20 na 3 zváračov pri raste výroby. Náš cobot UR10e boduje zvarence pre 3 priemyselných robotov. Ďalšie budú už coboty.

Majiteľ za 3 roky prekopal celý systém výroby. Jeden konštruktér vytvoril desiatky (až stovky) prípravkov. Aj pre malé série / dávky. Pripravil elektronickú dokumentáciu a zoradenie výroby pre každé pracovisko.

Dávnejšie zakúpil 3 priemyselné roboty, kde pripravili zváracie programy. Pred 15 mesiacmi zakúpil aj Universal robots UR10e so Smooth Tool.

Pripravili sme pracovisko s podvesnou konštrukciou (bola to skvelá voľba ako je vidieť aj na videu). Robot sa dostane aj do komplikovaných polôh.

Technologický proces zvárania konštrukcii si vyžaduje zoradenie a nabodovanie pred finálnym zváraním. Donedávna to robil zvárač ručne. Namáhavé a náročné. Neustále dopĺňať materiál, brať do ruky horák, kuklu… prestoje.

Parafrázujem majiteľa, pána Cagáňa: „Predtým zvárač 8 hodín drel. Domov prišiel vyčerpaný, ľahol na gauč a 2 hodiny sa nevedel pohnúť. Dnes má tú istú výrobnú dávku hotovú za 2,5 hodiny. Domov príde v pohode a kľudne môže ísť hrať futbal.“

Pán Cagáň tak vyriešil hneď niekoľko problémov:
– nedostatok zváračov – z 20 je na 3 + 1 programátor pre priemyselné. UR zvládne aj neprogramátor
– prípravkami a systémom zvýšil a stabilizoval kvalitu
– podstatne znížil náklady na výrobu jedného kusu. Kalkulovaný čas zvárania je okolo 30% oproti manuálnej výrobe.

S cobotom vie dosiahnuť podobné časy ako s priemyselným. Rýchlosť zvárania je tá istá. Zdroj je ten istý. Sú o niečo pomalšie medzipohyby kvôli bezpečnosti. Funkcie sú obdobné. Ale na menšej ploche a s jednoduchším nastavením, ktoré zvládne aj neprogramátor po zaučení. 

V dohľadnej budúcnosti plánuje nasadenie UR20 s dosahom 1.750mm a dodatočným pojazdom. Tento cobot bude mať na starosti zváranie veľkých, až 12m dlhých konštrukcií a pálenie plazmou. 

Prelomovým sa ukázala intuitívnosť programovania systému. Ľahko si vytvorí aj stovky programov. Zvárač si označí miesta zvarov. 

Samotná tvorba programov je už rýchla záležitosť. Dokáže vytvoriť až do 6 nových zvarov za minútu. Programujú sa priamo na prírube robota stlačením tlačítka.

K závesnej podstave pribudne na jej vrchole čoskoro ešte otočný kĺb o 180 stupňov. Súčasný robot tak obsiahne 2 zváracie stoly. Ako zdroj používa Fronius TPSi, ktorý sme plne integrovali s UR.

So Senorom a pánom Cagáňom je radosť spolupracovať. Firma má nadpriemerne dobre spravený celý materiálový tok. Produktivita je vyšpičkovaná. Myslím si, že môžu slúžiť ako skvelý príklad pre mnoho firiem v odvetví. 

Medzi ich zákazníkov patria automotive firmy a zahraniční výrobcovia poľnohospodárskych strojov.

Vyrábate v malých a stredných dávkach? Chcete pomôcť vyriešiť problémy s nedostatkom zváračov, produktivitou? Napíšte nám a spolu nájdeme riešenia.

stimba aplikácie, zváranie a plazma,

Prihláste sa na odber noviniek

* indicates required

Intuit Mailchimp

Súvisiace videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás