Automatizovaný sorting produktov – spoľahlivo a efektívne

Andrej Bielik

08/4/22

automatizácia | balenie | potravinárstvo | výrobné linky

Triedenie, alebo sorting produktov je na prvý pohľad veľmi jednoduchá úloha, ktorá je dobre známa či už pri kvalitatívnej kontrole, výstupe z výrobných liniek, balení produktov, alebo aj na pošte. Všade tam, kde vychádza viacero typov produktov, ktoré je potrebné rozdielne zabaliť, alebo podľa špecifických kritérií rozdeliť. Aj keď sa jedná o jednoduchú úlohu, každú spoločnosť stojí čas minimálne jedného operátora. Pokiaľ sa budeme zamýšľať nad penalizáciami od zákazníka v prípade pochybenia, ku ktorému môže dôjsť v závislosti od spracovávaných objemov, hodnota tejto služby sa môže ešte navýšiť.

Ako by bolo možné z tohto procesu vynechať ľudský faktor, odstrániť riziko pochybenia, automatizovať a navýšiť hodinový takt (ppm), všetko jedným riešením?

Automatický systém sortingu pomocou dopravníkov

Prevratom oproti konvenčným systémom sa dá nazvať systém modulárnych dopravníkov Modsort, ktoré vďaka jedinečnej technológií dokážu pohybovať produkt až v dvoch osiach a to aj súčasne. Práve vďaka modularite sú najefektívnejšie pri triedení aj mnohých typov produktov, kde je možné za seba naskladať aj desiatky dopravníkových modulov a postupne triediť najrôznejšie produkty, podľa zadaných kritérií.

sorting,triedenie,automatizácia
Možnosti pohybu po dopravníku

Parametre a limity

Tento modulárny dopravníkový systém dokáže triediť až 35 – 50 produktov za minútu, plynule, bez zastavenia a bezchybne. Konečný možný maximálny objem závisí na type, veľkosti a váhe Vašich produktov, pričom maximálnu váhu výrobca definuje ako 20 kg na jeden produkt, s maximálnymi rozmermi 75×75 cm. S týmito parametrami štandardne nie je problém triediť približne 2500 – 3000 produktov za hodinu. Viac parametrov a detailov nájdete aj na stránke výrobcu.

Každý z blokov takéhoto dopravníka je možné ovládať autonómne napojením na PLC. Každý blok obsahuje plné vybavenie, ktoré zabezpečuje dokonalú kontrolu nad tým, čo daným dopravníkom prechádza. Obsahuje až 4 senzory, a to senzor príchodu a odchodu produktu (po osi X), ale aj senzory po oboch bočných stranách (osi Y), v prípade, že produkt bude môcť opúšťať dopravník týmto smerom.

sorting,triedenie,automatizácia
Systém modulárneho dopravníka

Detekcia produktov

Samotný systém začína príjmom produktov. Ten môže byť jednoducho napojený napríklad aj na Vašu linku pomocou dopravníka. Následne je nutné produkt identifikovať. Spôsob detekcie závisí od konkrétneho riešenia – je možné použiť široké spektrum periférií – profilometre, kamery s OCR funkciou, scanery, váhy, prípadne ich kombináciu. Po prejdení produktu vstupom bude identifikovaný a následne pomocou definovaných parametrov zatriedený na konkrétnu pozíciu v systéme. Viac o celom riešení nájdete napríklad aj u nás – našom webe v sekcii „Riešenia“.

Výhody

  • Nízka hlučnosť, len 72 dB
  • Adaptívna ochrana operátorov pracujúcich v okolí – automatické zastavenie pri preťažení
  • Dopravníky pracujú pri 24V napätí
  • Bez nutnosti používať stlačený vzduch

Modulárny dopravník v akcií nájdete na videu nižšie:

Sorting produktov s využitím modulárnych dopravníkov

Prihláste sa na odber noviniek

* indicates required

Intuit Mailchimp

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás