Ekom | obsluha ohraňovacieho lisu Trumpf kolaboratívnym robotom
„Hneď po zváračoch je najťažšie zohnať obsluhu ohraňováku“ mi nedávno povedal jeden konateľ. V Ekom Piešťany to riešia aktívne. Popri obsluhe im už pomáha s výrobou cobot.
Aplikáciu sme obojstranne pochopili ako continuouse improvement. Vytvárame nové grippre, postupy. Zefektívňujeme workflow.
UR10e postupne začína pracovať povedľa pracovníkoch na ďalších lisoch. Tí občas prídu k robotovi. Doplnia či odoberú materiál. Premerajú kusy. Dostavia korekcie,…
Robot používa 2 laserové senzory od Keyence. Má 2 zóny. Ak je človek pri lise, nedovolí zavrieť baran a zastaví pohyby. Ak je v inej zóne, tak spomalí chod, tak ako je vidieť aj na videu.
Podstatné je však komplexné komunikačno-bezpečnostné rozhranie, ktoré sme vytvorili. Vraj ako prví úspešne u nás pre Trumpf. Všetko sa deje v podprogramoch na pozadí. Technológ len naučí potrebné traťové body pre nový kus.
Po zácviku a získaní rutiny odhadujeme čas nastavovania a odlaďovania pre kusy ako na videu na ca. 1+ hodinu. Keďže sa jedná o opakované dávky v desiatkach až stovkách kusov je to pomerne efektívna metóda.
Ku zobrazenému grippru postupne pribúdajú vymeniteľné rôzne kombinácie prísaviek a prstov pre menšie aj väčšie kusy a formáty plechov.
Súčasťou bude aj meranie hrúbky plechu.
V prípade nepoužívania pracoviska s Universal robots jednoducho odpoja konektory, odtlačia stoly a presunú pracovisko inde.
Používate vo výrobe ohraňovacie lisy, CNC, vstrekolisy a podobne? Dajte mi vedieť. Možno spolu nájdeme nové riešenia pre Vašu výrobu.