Paletizácia Cobotom – prípadová štúdia
Pre držanie kroku s konkurenciou je nutné investovať do nových technológií. Vďačným...
Andrej Bielik
04/10/17
industry 4.0 | prípadové štúdie | zaujímavosti
Zoberiete jednoducho webkameru, spojíte s UR cobotom a celé to cez malý počítač pripojíte do cloudu. A zrazu máte robota, ktorý vie čítať obrazovky na displejoch strojov, rozpoznáva alarmy a statusy, vie rozoznať čo má robiť ďalej a podobne, aj keď na to stroj pôvodne nebol vôbec pripravený. Kolaboratívny robot prečíta čo treba, stlačí tlačítka riadiaceho systému, prenesie, upne, zaskrutkuje, zalepí, uloží, spustí stroj,… a vy ho kedykoľvek skontrolujete mobilom, prípadne mu dáte vedieť ak si nevie dať rady. Kdekoľvek práve ste. Čakám, že v dohľadnej dobe začneme aj na Stimbe implementovať podobné riešenia.
Cloudová robotika – Nasledovný článok o riešení zjednodušujúcom Smart manufacturing spoločnosťou Tend som prevzal z blogu UR.
Predstavte si poslušného robota, ktorý vie, kde sa čo nachádza a čo treba urobiť. Kobota (kolaboratívny robot), ktorý dokáže skontrolovať, či je niektorá časť vášho výrobného procesu dokončená, a pokiaľ nie je, preskočí automaticky na ďalšiu úlohu. Kobota, ktorý dokonca dokáže nezávisle reagovať v prípade chyby na jednom alebo viacerých vašich strojoch. Zdá sa vám, že je to príliš futuristický scenár? Koncept výroby strojov, ktoré by boli viac prepojené s ľuďmi, je už dlho kľúčovým problémom trendov Industry 4.0 a Inteligentná výroba. Spoločnosť Tend uplatňuje jedinečný prístup v poskytovaní pomoci spoločnostiam, ktoré nechcú byť len konzumentmi týchto nápadov, ale chcú ich tiež realizovať pomocou „in.control™“, platformy cloudovej robotiky vychádzajúcej z UI.
Začnime však od úplného začiatku. Kúpite si kolaboratívneho robota, primontujete obyčajnú webkameru a efektor podľa vlastného výberu a umožníte spoločnosti Tend, aby vám poskytla inteligentné prvky. Spoločnosť vytvorila systém pozostávajúci z malého predkonfigurovaného počítača, ktorý robota bezpečne pripojí k internetu a zabezpečí prenos údajov medzi robotom a primontovanou webkamerou. Webkamera zabezpečuje videnie pre robotické rameno, ktoré tak dokáže sledovať svoje okolie ako je napríklad obrazovka stroja. Teraz prichádza na rad in.control, softvérová platforma spoločnosti Tend, ktorá analyzuje obraz z kamery a na základe neho posiela ramenu pokyny: „Stlač tlačidlo štart na stroji 3“ alebo tiež „otoč ovládacie kolečko na stroji 6 o 30 stupňov v smere hodinových ručičiek“. Zjednodušene: Robot sa bude správať podľa toho, čo vidí.
https://youtu.be/K5WYLnOcggY
3D tlačiareň môže napríklad prostredníctvom svojej obrazovky oznámiť, že úloha je dokončená. Robota môžete naučiť, ktorú časť obrazovky má prečítať, a následne pokračovať krokmi ako je vyprázdnenie tlačiarne a výber novej úlohy.
Okrem toho, že roboti vizuálne vzájomne spolupracujú so strojmi podobne ako človek, všetky konfiguračné údaje a pokyny sa ukladajú v cloude, čím sa z robota stáva stroj na báze UI, ktorý dokáže odosielať, ukladať a prijímať údaje. Tento softvér tak dokáže pre koncových používateľov zabezpečiť aj analýzu výroby v reálnom čase, takže vedia sledovať a riadiť výkon príslušnej výrobnej linky zo svojich mobilných zariadení.
Aby mohla spoločnosť Tend svoj nový systém vyvinúť a odskúšať, potrebovala samozrejme jednu vec, a to spolupracujúceho robota. V tomto momente vstupuje do hry spoločnosť Universal Robots. „Jedným z prvých robotov, na ktorých sme systém odskúšali, bol model UR5,“ vysvetľuje Eric Foellmer, marketingový riaditeľ v spoločnosti Tend. „Tento model je flexibilný a ľahko sa s ním pracuje, vďaka čomu sme sa k robotovi pripojili v priebehu niekoľkých minút a na pracovisku zákazníka sme ho nainštalovali za necelú hodinu. Jeho spoľahlivý výkon nám pomohol presne umiestniť kameru pri čítaní obrazoviek a testovaní jednotlivých dielov,“ vysvetľuje.
Koboti sa osvedčili v testovacích podmienkach, to však nie je všetko. Mnohí z prvých klientov spoločnosti úspešne pripojili svojich UR robotov k systému in.control spoločnosti Tend. „Zatiaľ sme dostali ohromnú odozvu“, dodáva Eric. „Ozval sa nám jeden zákazník využívajúci systém in.control od spoločnosti Tend, že na modeli UR5 už potrebujú nové prídavné zariadenie na testovanie obrazovky, pretože ho používali non-stop a opotreboval sa im pôvodný koncový efektor. Mali s tým veľké problémy.“
Z tohto typu riešenia môžu profitovať viaceré odvetvia. Spoločnosť Tend sa zatiaľ zameriava na oblasť výroby, kde spolupracujúci roboti v zásade musia dopĺňať materiál do stroja a vyberať z neho hotové výrobky ako napr. v prípade 3D tlačiarní resp. CNC strojov. Táto platforma sa však dá použiť všade, kde koboti riadia procesy a musia vizuálne kontrolovať iné stroje.
A to je kľúčový aspekt: Systém umožňuje kobotom pracovať s iným strojmi veľmi podobným spôsobom ako človek – vizuálne. Využitím tohto prístupu spoločnosť Tend vyplnila medzeru v trende Inteligentnej výroby. „Stroje v zásade nemuseli byť navrhnuté tak, aby vedeli medzi sebou vzájomne spolupracovať, čo je jedným z dôvodov, prečo je v súčasnosti realizácia základných myšlienok trendu Industry 4.0 takou výzvou. Vyzdvihli sme jednu spoločnú myšlienku, že stroje sú navrhnuté tak, aby dokázali vzájomne spolupracovať s človekom, a to vizuálnym spôsobom – takže sme našli spôsob, aby takúto interakciu zvládli aj roboti.“
Spoločnosť Tend je vďaka svojmu poslaniu preniesť technológiu, ktorú sama označuje ako „Inteligentná cloudová robotika“, do výrobných hál ideálnym partnerom, ktorý by mal mať miesto v showroome spoločnosti Universal Robots+.
„Naše začlenenie do showroomu spoločnosti Universal Robots+ je zatiaľ v úplných začiatkoch, pre nás je to však veľká príležitosť, ako sa dostať do povedomia zákazníkov UR,“ hovorí marketingový riaditeľ spoločnosti Tend. „Priama spolupráca so spoločnosťou Universal Robots je veľkou výhodou, pretože nám umožňuje zistiť, na aké účely sa chystajú zákazníci svojich kobotov použiť a ako by sme im mohli čo najlepšie pomôcť našimi produktmi,“ dodáva.
Softvérová platforma in.control™ od spoločnosti Tend je už k dispozícii na trhu a používa ju niekoľko aplikácií, no na kľúčové uvedenie na trh sa stále čaká: Spoločnosť Tend predstavila toto riešenie prvýkrát širšej verejnosti počas výstavy Automate Show v meste Chicago (3. – 6. Apríl 2017). Predviedla model UR5 s primontovanou kamerou, ktorý simuloval stroj vykonávajúci úlohu na základe prečítania dotykového displeja s reakciou podľa textu uvedeného na obrazovke.
Pre držanie kroku s konkurenciou je nutné investovať do nových technológií. Vďačným...
Kolaboratívna robotika nemusí byť využitá len pre konvenčné účely. V poslednej dobe...
S novým cobotom prichádzajú nové možnosti - väčší cobot, ktorý odnesie z...
Jedným z rečníkov konferencie je Andrej Bielik zo Stimba na tému: Riešenia,...
V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.
Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!
kontaktujte nás